Odpowiedzialne są Rosja i Iran?

 

Donald Trump powiedział w niedzielę, że trzeba będzie „zapłacić wysoką cenę” za pozorny atak chemiczny na zbuntowaną enklawę w Syrii. Prezydent USA obarczył odpowiedzialnością za to wydarzenie prezydentów Rosji i Iranu, którzy popierają syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada.

– Wiele osób, w tym kobiety i dzieci, zmarło w bezmyślnym ataku chemicznym w Syrii. Obszar jest zablokowany i otoczony przez armię syryjską, przez co jest całkowicie niedostępny dla świata zewnętrznego. Prezydenci Rosji i Iranu są odpowiedzialni za wsparcie Animala Assada. To wysoka cena. Natychmiast uruchamiamy obszar pomocy medycznej i weryfikacji strat. Jednak to kolejna katastrofa humanitarna bez żadnego powodu – napisał Trump na Twitterze.

– Reżim Assada i jego poplecznicy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, a wszelkie dalsze ataki natychmiastowo zostaną powstrzymane – dodała rzeczniczka departamentu stanu Heather Nauert.

Jak relacjonowali ratownicy w oblężonym mieście Douma niedaleko Damaszku zostały zabite co najmniej 42 osoby. Ich zdaniem urazy cierpiących dorosłych i dzieci wyglądały jak typowe skutki ataku chemicznego. Syryjskie oficjalne źródło cytowane przez agencję prasową Sana mówi, że rebelianci „wymyślili” strajk. W oświadczeniu cytowanym przez agencję prasową Tass, rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych informowało, że doniesienia o „stosowaniu chloru lub innych środków chemicznych przez siły rządowe” były „fałszywymi wiadomościami” i „sfabrykowanymi informacjami”.

Douma to miejsce położone w rebelianckiej enklawie wschodniej Ghouty, która wcześniej została zaatakowana chlorem gazowym i sarinem. Także rok temu Trump zezwolił na wystrzelenie pocisków Tomahawk na lotnisko w Syrii, w odpowiedzi na atak sarinów na wioskę Khan Sheikhun. Skrytykował jednocześnie brak działania swojego poprzednika w sprawie użycia broni chemicznej.

– Gdyby prezydent Obama przekroczył swoją czerwoną linię na piasku, syryjska katastrofa skończyłaby się dawno temu! Animal Assad byłby historią! –napisał Trump.

Chce on również wycofać wojska amerykańskie z Syrii, do czego zmusza go Opozycja Pentagonu.