NATO i UE z deklaracją bezpieczeństwa

 

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował o deklaracji w sprawie bezpieczeństwa europejskiego, podpisanej przez sekretarza generalnego NATO i szefów instytucji UE. Jak przekonywał w apelu do prezydenta USA Donalda Trumpa, USA nie znajdą lepszego sojusznika niż Europa.

– Podpisaliśmy właśnie deklarację w sprawie bezpieczeństwa, która przenosi współpracę pomiędzy UE i NATO na kolejny poziom. Cel jest prosty: chcemy chronić europejskich obywateli za pomocą wszelkich możliwych środków i nie ma ku temu lepszego partnera niż NATO – mówił Tusk.

„Bezprecedensowy poziom współpracy” między NATO i UE podkreślał również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zaznaczył, że od czasu podpisania porozumienia w Warszawie w 2016 roku obie organizacje wspólnie pracują nad bezpieczeństwem morskim, walką z zagrożeniami hybrydowymi i terroryzmem.

– Wymieniamy się w czasie rzeczywistym ostrzeniami w sprawie ataków hybrydowych, uczestniczymy we wzajemnych ćwiczeniach i pracujemy razem nad odpowiedzią na kryzys migracyjny i uchodźczy. Nowa deklaracja w sprawie bezpieczeństwa demonstruje naszą decyzję o poszerzeniu i pogłębieniu naszej współpracy – mówił Stoltenberg.

Tusk wykorzystał wystąpienie również do reakcji na krytykę niewystraczających wydatków na obronność prezydenta USA Donalda Trumpa pod adresem europejskich sojuszników NATO.

– Szanowny Panie Prezydencie, Ameryka nie ma i nie będzie miała lepszego sojusznika niż Europa. Dziś Europejczycy wydają na obronność o wiele więcej niż Rosja i tyle co Chiny. Sądzę, że nie może Pan mieć wątpliwości Panie Prezydencie, że to jest inwestycja we wspólną europejską i amerykańską obronność i bezpieczeństwo, czego nie można z pewnością powiedzieć o wydatkach Rosji czy Chin – powiedział Tusk.

Źródło: