Czy Trump zastąpi zniesione Obamacare?

 

Administracja prezydenta Donalda Trumpa chce ułatwić ubezpieczycielom sprzedaż krótkoterminowych „pakietów zdrowotnych”, które mają stanowić atrakcyjną alternatywę dla osób zmagających się z wysokimi składkami ubezpieczeniowymi. Nie mogąc całkowicie zlikwidować praw uchwalonych w trakcie urzędowania Baracka Obamy, obecny prezydent prawdopodobnie stara się zbudować alternatywę dla osób nieobjętych podstawowymi świadczeniami medycznymi.

Biały Dom szacuje, że składki na krótkoterminowe ubezpieczenia zdrowotne mogą stanowić około jednej trzeciej kosztów kompleksowego ubezpieczenia. Standardowy srebrny pakiet, zgodny ze zniesionym Obamacare, kosztuje obecnie 481 $ miesięcznie dla 40-letniej niepalącej osoby. Koszt pakietu krótkoterminowego może wynosić 160 USD miesięcznie lub nawet mniej.

Nie ma jednak pewności, czy mniejsze koszty przełożą się na szerokie zainteresowanie konsumentów.  Krytycy programu twierdzą, że cały pomysł oznacza „śmieciowe ubezpieczenia”.

W badaniu aktualnych planów przeprowadzonym przez Kaiser Family Foundation nie stwierdzono, by krótkoterminowe ubezpieczenia obejmowały np. opiekę położniczą. Wiele z nich nie pokrywa również kosztów leków na receptę, czy też leczenia uzależnień, co jest wymagane na mocy ustawy Obamacare. Jak dotąd krótkoterminowe ubezpieczenia zdrowotne były niszowym produktem dla osób w okresie przejściowym: zmieniających pracę, przechodzących na wcześniejszą emeryturę lub przebywających na zwolnieniu rodzicielskim.