Inwestycje przekroczyły 15 miliardów dolarów rocznie

 

Egipski Minister Handlu i Przemysłu Amro Nassar poinformował, że inwestycje krajów należących do Unii Europejskiej (UE) w Egipcie przekroczyły poziom 15 miliardów dolarów rocznie. Z roku na rok wzrasta również wartość wymiany handlowej obu partnerów.

– Wartość wymiany handlowej pomiędzy Egiptem a krajami UE w 2018 roku osiągnęła 26 miliardów dolarów, a spodziewamy się, że suma ta wzrośnie o kolejne 0,8 mld dolarów w 2019 roku – ocenił Nassar w wywiadzie dla agencji prasowej MENA.

Minister stwierdził, że UE jest największym partnerem handlowym i inwestorem w Egipcie, podkreślając znaczenie wzmocnienia współpracy obu podmiotów w celu zwiększenia eksportu na rynki regionalne i międzynarodowe. Przywołał rolę Egiptu jako centrum handlu na wielu rynkach w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jak dodał, wymiana handlowa między dwiema stronami to głównie meble, przemysł medyczny, wyroby skórzane, uprawy rolne, elektronika, przemysł spożywczy, oraz tekstylny i materiały budowlane.

Wielka Brytania zajęła pierwsze miejsce w rankingu inwestycji UE w Egipcie przeznaczając na ten cel 5,3 miliarda dolarów. Kkolejne na liście są Holandia, Włochy i Francja – podaje MENA.

Niestety, kraj od kilku lat boryka się z trudnościami ekonomicznymi spowodowanymi głównie niestabilnością polityczną, a także zagrożeniem ze strony islamskich bojówek atakujących siły rządowe głownie na półwyspie Synaj. Pod koniec 2016 roku Egipt rozpoczął 3-letni rygorystyczny, oparty na oszczędnościach program reform gospodarczych, mający na celu ograniczenie deficytu budżetowego, promowanie lokalnej produkcji i zwiększenie inwestycji zagranicznych.

kup artykuly platne