Trasa z Odessy do Gdańska

 

Unia Europejska gotowa jest do współfinansowania budowy korytarza transportowego między ukraińskimi portami nad Morzem Czarnym a polskimi portami nad Morzem Bałtyckim – oświadczył minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.

Mowa o trasie Go Highway z Odessy i Mikołajowa do granicy z Polską, którą następnie można będzie dotrzeć do Gdańska. Jej długość na terytorium Ukrainy wynosi 1088 kilometrów.

Sprawę finansowania budowy tej drogi Omelan omawiał we wtorek w Kijowie z dyrektorem generalnym Komisji Europejskiej ds. mobilności i transportu Henrikiem Hololeiem.

"Usłyszeliśmy o gotowości częściowego sfinansowania budowy Go Highway – naszego projektu, który połączy Bałtyk z Morzem Czarnym – z pomocą jednego z instrumentów finansowych UE" – powiedział Omelan.

Nowa autostrada ma powstać na istniejących już na Ukrainie trasach i prowadzić do Odessy od granicy z Polską przez Lwów i Tarnopol. Jej dalsza część będzie przechodzić przez Chmielnicki i Winnicę, by w Humaniu połączyć się z trasą Kijów-Odessa.

Całkowita wartość projektu ma wynieść 1 miliard euro – poinformowała ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform.

Źródło: