Donald Trump nie rzuca słów na wiatr

 

Prezydent USA Donald Trump ocenił działania Unii Europejskiej (UE) w kwestii handlu. Swoją opinię wyraził w wywiadzie dla telewizji Fox News, potwierdzając plany nałożenia sankcji na europejskie firmy, które robią interesy z Iranem.

UE jest chyba tak samo szkodliwa jak Chiny, tylko że jest mniejsza. To, co z nami robią, jest straszne. Proszę spojrzeć, co robią z naszymi rolnikami, nie chcą naszych produktów rolnych – mówił Donald Trump.

Był również pytany o zamiary połączenia sił z sojusznikami USA w celu zakwestionowania chińskiej polityki handlowej.

– W ubiegłym roku nadwyżka handlowa UE wyniosła 151 mld dolarów, a USA odnotowują deficyt, jeśli chodzi o handel z UE. Wydajemy fortunę na NATO, by ich bronić. Kocham te kraje, Niemcy, wszystkie te kraje, ale traktują nas bardzo źle. Traktują nas bardzo niesprawiedliwie – zaznaczył prezydent USA.

Punktem spornym jest decyzja administracji Białego Domu, dotycząca wycofania się z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku oraz przywróceniu sankcji wobec Teheranu i wszystkich firm powiązanych. Na decyzję zareagowali przedstawiciele rządów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, którzy wezwali USA do zwolnienia firm UE działających w Iranie z sankcji wtórnych.

Źródło: