Rozwiązanie główniej partii opozycyjnej

 

Unia Europejska zawiesiła wsparcie finansowe dla wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć w Kambodży w 2018 roku, gdyż uznała, że po rozwiązaniu głównej partii opozycyjnej głosowanie nie będzie wiarygodne – wynika z listu wysłanego we wtorek.

Adresatem pisma jest kambodżańska komisja wyborcza.

"Proces wyborczy, z którego arbitralnie została wykluczona główna partia opozycyjna, nie może być postrzegany jako zgodny z prawem" – napisano w liście. "W tych okolicznościach Unia Europejska nie wierzy, że istnieje możliwość wiarygodnego procesu wyborczego" – dodano.

16 listopada Sąd Najwyższy Kambodży rozwiązał Partię Narodowego Ocalenia Kambodży (CNRP) i zakazał 118 członkom ugrupowania prowadzenia działalności politycznej przez pięć lat.

Na początku września aresztowano przywódcę CNRP Kema Sokhę. Oskarżono go o zdradę i szpiegostwo na rzecz USA; grozi mu od 15 do 30 lat więzienia. Po tym aresztowaniu prawie połowa opozycyjnych deputowanych uciekła z kraju.

Wybory parlamentarne mają odbyć się w Kambodży 29 lipca 2018 roku. W poprzednich z 2013 roku CNRP otrzymała znacznie więcej głosów niż wcześniej, a tak dobry wynik zaniepokoił postkomunistyczną Kambodżańską Partię Ludową (PPC) Hun Sena, który jest nieprzerwanie premierem Kambodży od 1985 roku.

Źródło: