Ma 60 dni na wycofanie się

 


  • USA dały Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF

  • Traktat przewiduje likwidację pocisków o zasięgu od 500 do 5500 km

  • Rzecznik MSZ Rosji Maria Zacharowa zaprzecza działaniom przeciw traktatowi

Zgodnie z oświadczeniem sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, wygłoszonym na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych członków NATO w Brukseli, Rosja musi wycofać się ze swoich działań.

USA dają Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF. W przeciwnym razie, jak ostrzegł przedstawiciel Białego Domu, Waszyngton rozpocznie procedurę wyjścia z tego układu. Strategicznie nie ma sensu być jedynym państwem, które przestrzega traktatu INF – oświadczył sekretarz stanu USA.

Traktat przewiduje likwidację ze zbrojenia lądowych nuklearnych i konwencjonalnych pocisków balistycznych oraz manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km.

– Nie chcemy żadnego wyścigu zbrojeń, nie chcemy nowej zimnej wojny. Rosja ma ostatnią szansę, aby powrócić do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF – wtórował mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jak skomentowała rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa, „Rosja ściśle przestrzega warunków traktatu i strona amerykańska wie o tym”.

kup artykuly platne