Dramatyczny apel do uczestników konfliktów zbrojnych

 

Dyrektor Generalna UNICEF Henrietta H. Fore zaapelowała do uczestników konfliktów zbrojnych o obronę dzieci w rejonach świata ogarniętych walkami. Jak przypomniała, ataki na dzieci i ludność cywilną są zabronione prawem międzynarodowym, którego naruszenie skutkuje odpowiedzialnością prawną.

– W Gazie dzieci są zabijane i ranione podczas protestów, które trwają od marca (…). W Bangladeszu ponad 400 tys. uchodźców Rohingja (…) potrzebuje pomocy humanitarnej. W Sudanie Południowym, (…) co najmniej 2,6 miliona dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Ponad milion dzieci jest skrajnie niedożywionych, z czego ponad 250 tys. tak ciężko, że znajdują się w stanie zagrożenia życia. (…) Około 19 tys. nadal służy, jako żołnierze, posłańcy, tragarze, kucharze, a nawet niewolnicy seksualni. W Afganistanie z powodu konfliktu zbrojnego w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku zginęło ponad 150 dzieci, a ponad 400 zostało rannych – wyliczała szefowa UNICEF. – Bez jakichkolwiek zahamowań i odpowiedzialności strony konfliktu rażąco lekceważą jedną z podstawowych zasad – ochronę dzieci – dodała.

Jak przekonywała, w czasie konfliktów zbrojnych stosowane są wszelkie dostępne metody walki, w tym masowe ataki na szkoły, szpitale i infrastrukturę cywilną. Ponadto dochodzi do uprowadzeń oraz rekrutacji dzieci do oddziałów zbrojnych. Dzieciom i cywilom odmawia się również dostępu do pomocy humanitarnej.

– Prawie 4,3 miliona dzieci jest teraz zagrożonych głodem. Choroby, takie jak ostra wodnista biegunka i epidemia cholery, która w zeszłym roku zabiła ponad 400 dzieci poniżej piątego roku życia może teraz zagrozić jeszcze większej liczbie młodych ludzi – podsumowała Dyrektor Generalna UNICEF.

Fore zaapelowała o wrażliwość i oszacowała środki, które otrzymał UNICEF w tym roku jako niewystarczające, by skutecznie stawać w obronie dzieci.

–Więcej niż 2 na 5 dzieci w wieku poniżej piątego roku życia cierpi z powodu przewlekłego niedożywienia, a jedna trzecia dzieci w wieku szkolnym jest poza systemem edukacji. Dzieci potrzebują pokoju i ochrony przez cały czas – wskazała.

kup artykuly platne