Ameryka wybrała wbrew sondażom

   • Donald Trump został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych
  • Wbrew sondażom wygrał z Hillary Clinton
  • Kandydatowi republikanów udało się zdobyć ponad 270 głosów elektorskich 

Znamy odpowiedź na pytanie, które wczoraj zadawano sobie w wielu miejscach na świecie. Funkcję 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki obejmie Donald Trump.

Sztab Republikanów świętuje już zwycięstwo.– Nadszedł czas, by Ameryka zaleczyła rany podziałów, zjednoczyła się. To czas, abyśmy razem stanęli wspólnie jako jeden naród. Czas na to. Obiecuję każdemu obywatelowi, że będę prezydentem wszystkich Amerykanów– powiedział po ogłoszeniu wyników prezydent-elekt.

Wśród Demokratów do samego końca wierzono w zwycięstwo.

– To był długa noc i długa kampania, ale możemy chyba jeszcze poczekać. Głosy wciąż spływają, wciąż są liczone – mówił John Podesta do zwolenników zgromadzonych w sztabie Hillary Clinton.

Kiedy jednak ogłoszono wyniki, wykonano telefon z gratulacjami do wielkiego wygranego tej nocy wyborów.

– Właśnie otrzymałem telefon od Clinton. Pogratulowała nam naszego zwycięstwa. Ja pogratulowałem jej za walkę. Jesteśmy jej bardzo wdzięczni za jej służbę dla kraju – mówił Trump.

Nowojorski miliarder zwyciężył w stanach: Kansas, Dakota Północna i Południowa, Wyoming, Teksas, Nebraska, Indiana, Kentucky, Arkansas, Alabama, Karolina Południowa, Oklahoma, Tennessee, Mississippi, Luizjana, Montana, Ohio, Missouri, Floryda, Idaho, Karolina Północna, Georgia i Iowa. Łącznie uzyskał ponad 270 głosów elektorskich. Udało mu się to pomimo, iż wszystkie sondaże wskazywały na Clinton.

Jego kontrkandydatce udało się wygrać w stanach: Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Nowy Jork, New Jersey, Maryland, Delaware, Dystrykt Kolumbia, Illinois, Connecticut, Kolorado, Wirginia, California, Hawaje, Kalifornia, Oregon i Nevada. Była ona pierwszą kobietą w historii ubiegającą się o fotel prezydenta USA.