Barack Obama ogłasza stan wyjątkowy

Z powodu huraganu Matthew zbliżającego się do południowo-wschodnich wybrzeży USA, prezydent Barack Obama ogłosił stan wyjątkowy w stanie Floryda. Wcześniej podobne oświadczenia wydali gubernatorzy czterech zagrożonych stanów – Florydy, Georgii, Karoliny Południowej i Karoliny Północnej. Wezwali w nich 2 mln mieszkańców zagrożonych terenów do ewakuowania się w te miejsca, które będą bezpieczne. Dla tych, którzy zajmują miejsca niepowiązane bezpośrednio z zagrożeniem, rozdawano worki z piaskiem i uruchomiono tymczasowe schroniska. Decyzja prezydenta pozwoli im jednakże nie tylko włączyć w akcję ratunkową Gwardię Narodową, ale również korzystać ze środków federalnych.

 

Żywioł, którego prędkość dochodzi nawet do 235 km na godzinę, zakwalifikowany został jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Na Karaibach przyniósł już ponad 100 ofiar śmiertelnych.

Do stanu Floryda huragan Matthew dotrzeć miał dzisiaj nad ranem. Zgodnie z zapowiedziami, poziom wody może wzrosnąć nawet o 2,7 m. W efekcie spodziewać się można groźnych powodzi.