Wzywają Izrael i Polskę do podjęcia dialogu

 

Departament Stanu USA zainterweniował w związku z napiętą sytuacją między Polską a Izraelem, wzywając obie strony do podjęcia dialogu.

– Zarówno Izrael, jak i Polska są naszymi ważnymi sojusznikami i przyjaciółmi. Wzywamy naszych sojuszników i przyjaciół do znalezienia drogi do usłyszenia się nawzajem, pójścia naprzód oraz kontynuowania bliskiej współpracy i dbania o wspólne interesy – głosi oświadczenie Departamentu Stanu USA przekazane Polskiemu Radiu.

Jak zaznaczono w stanowisku Departamentu Stanu USA, Waszyngton bardzo docenia współpracę z Polską przy organizacji konferencji bliskowschodniej, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu.

– Doceniamy również zdecydowany udział Izraela w warszawskiej konferencji. Mamy nadzieję, że to wydarzenie przyczyni się do poszukiwania nowych sposobów na zaprowadzenie pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie – podkreśla Departament Stanu USA.

Wypowiedź ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza skrytykowała również ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Spotkała się ona również z negatywną reakcją Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, który je za „bolesne dla ludzi, którzy lubią prawdę”.

– Jako duchowny mam obowiązek bardzo głośno mówić, kiedy ktoś mówi nieprawdę. Słowa o „wyssanym z mlekiem matki antysemityzmie Polaków” oznaczają, że wszyscy Polacy są antyżydowscy, a to jest kłamstwo. Słuchanie kłamstwa jest zawsze bolesne. I to jest bolesne dla części z nas jako obywateli polskich i także dla mnie jako rabina, jako Żyda – ocenił Schudrich.

kup artykuly platne