Nieprzyjazne kroki władz amerykańskich

 

Konsulat Generalny Rosji w San Francisco poinformował, że od piątku przestaje przyjmować interesantów w związku z decyzją USA o zamknięciu do 2 września tej placówki. Decyzję Departamentu Stanu w konsulacie nazwano "nieprzyjaznym krokiem władz amerykańskich".

Na swojej stronie internetowej placówka poinformowała, że od 1 września nie będzie przyjmować interesantów w żadnych sprawach konsularnych, a do godz. 13 czasu lokalnego (godz. 22 czasu polskiego) będzie jedynie wydawać paszporty.

"Uważamy, że decyzja o zamknięciu Konsulatu Generalnego Rosji w San Francisco jest kolejnym nieprzyjaznym krokiem ze strony władz amerykańskich" – głosi oświadczenie placówki, rozpowszechnione przez media rosyjskie. Czas, jaki wyznaczono na zamknięcie Konsulatu Generalnego, czyli dwie doby, "wywołuje zdumienie" – oznajmiło rosyjskie przedstawicielstwo.

Według przekazanych przez placówkę danych w 2016 roku wydała ona obywatelom USA ponad 16 tys. wiz turystycznych uprawniających do wjazdu do Rosji.

Departament Stanu USA zażądał w czwartek od Moskwy zamknięcia do 2 września Konsulatu Generalnego w San Francisco oraz dwóch innych obiektów dyplomatycznych – w Nowym Jorku i w Waszyngtonie. Uzasadnił tę decyzję wcześniejszym ograniczeniem, na żądanie strony rosyjskiej, liczebności personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji

Następnie na briefingu dla dziennikarzy przedstawicielka Departamentu Stanu poinformowała, że w przypadku Waszyngtonu i Nowego Jorku chodzi o przedstawicielstwa handlowe. Wyjaśniła też, że USA nie zalecają Rosji odesłania do kraju pracowników zamykanych placówek; rosyjski personel może nadal pracować na terytorium USA.

Pierwsze przedstawicielstwo handlowe w Waszyngtonie ówczesny ZSRR otworzył w 1973 roku. Oddział w Nowym Jorku Rosja uruchomiła w 1994 roku.

MSZ Rosji ogłosiło pod koniec lipca, że od 1 września br. liczba pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA w Rosji ma zostać zrównana z liczbą personelu rosyjskiego w placówkach w USA, czyli wynieść 455 osób. Strona amerykańska zapowiedziała, że do 1 września odpowie na te restrykcje.

Jednocześnie ambasada USA w Moskwie od 23 sierpnia zawiesiła wydawanie w Rosji wiz nieimigracyjnych. Od 1 września procedura zostaje wznowiona, lecz jedynie w Moskwie, co oznacza, że obywatele Rosji chcący wyjechać do USA turystycznie nie mogą ubiegać się o wizę w którymś z konsulatów, lecz muszą udać się do stolicy.

Według MSZ w Moskwie zmniejszenie liczby personelu placówek dyplomatycznych USA w Rosji jest konsekwencją wydalenia z USA pod koniec zeszłego roku grupy dyplomatów rosyjskich i zamknięcia stronie rosyjskiej dostępu do ośrodków wypoczynkowych dla dyplomatów. Decyzje takie podjęła w grudniu zeszłego roku jeszcze poprzednia administracja USA, przed odejściem z urzędu prezydenta Baracka Obamy. Amerykanie uzasadniali ten krok szykanowaniem pracowników ambasady USA w Moskwie i domniemaną ingerencją służb rosyjskich w wybory w USA.

Na terenie USA działały dotychczas cztery rosyjskie konsulaty generalne: w Nowym Jorku, San Francisco, Seattle i Houston. Stany Zjednoczone mają trzy konsulaty generalne w Federacji Rosyjskiej: w Petersburgu, Jekaterynburgu i Władywostoku.

Źródło: Z Moskwy Anna Wróbel