Norweski fundusz inwestycyjny zapowiada przystąpienie do pozwu

Fundusz inwestycyjny Norwegii planuje działania prawne przeciwko Volkswagenowi po tym, jak na jaw wyszedł skandal związany z fałszowaniem pomiaru emisji spalin w produkowanych przez koncern autach.

Volkswagen przyznał w ubiegłym roku, że zainstalował w 11 milionach swoich aut tajny program służący do zaniżania pomiaru emisji szkodliwych substancji w testach emisyjnych.

– Zachowanie koncernu daje podstawę do roszczeń prawnych na podstawie prawa niemieckiego – twierdzi przedstawiciel Funduszu po konsultacji ze swoimi prawnikami.

Ponadto Norweski Fundusz ogłosił działania, mające na celu ukrócenie zjawiska nadmiernych wynagrodzeń w  zarządzie w spółki. Inwestuje także w promowanie tematu zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi wśród firm naftowych.

Decyzja Norges Bank Investment Management – jednego z największych inwestorów Volkswagena – jest najnowszym krokiem podjętym w powodzi działań prawnych, zainicjowanych przez skandal. Pozew zbiorowy deklarowały już amerykański Departament Sprawiedliwości, Federalna Komisja Handlu i dealerzy.

Według Financial Times pozew ma powstać w ciągu najbliższych tygodni. Zostanie on złożony w Niemczech.

Na pokrycie kosztów związanych ze skandalem emisyjnym Volkswagen utworzył fundusz w wysokości 16,2 mld €.