Prezentacja uzbrojenia

 

W przeddzień inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu, w stolicy Korei Płn. Pjongjangu odbyła się w czwartek parada wojskowa z okazji 70-lecia Koreańskiej Armii Ludowej – poinformował przedstawiciel władz Korei Płd.

Defilada na placu Kim Ir Sena jest co roku organizowana w kwietniu, ale ze względu na igrzyska obchody przesunięto na 8 lutego.


Północnokoreańska telewizja państwowa wyemitowała filmy patriotyczne, które – jak wskazuje portal BBC News – miały być preludium do relacji na żywo z defilady. "Wydaje się, że parada rozpoczęła się o godzinie 10.30 czasu lokalnego (godz. 3 nad ranem w Polsce)" – powiedział południowokoreańskiej agencji Yonhap anonimowy przedstawiciel rządu w Seulu.

Przedstawiciel władz Korei Płd., na którego powołuje się agencja Associated Press powiedział, że w paradzie uczestniczyły i obserwowały ją dziesiątki tysięcy osób.

Na razie nie są znane szczegóły, jaki dokładnie sprzęt czy uzbrojenie zademonstrowano. Eksperci oczekiwali, że reżim w Pjongjangu pokaże podczas parady swe międzykontynentalne rakiety balistyczne.

AP podaje, że w przygotowaniach do parady brało udział ponad 10 tys. osób. Mieszkańcy stolicy Korei Płn. ćwiczyli układy z bukietami plastikowych kwiatów na kilku placach w mieście.

W styczniu przedstawiciele władz w Seulu informowali, że około 13 tysięcy żołnierzy i 200 sztuk sprzętu zaobserwowano niedaleko lotniska w Pjongjangu, co – jak podaje BBC – było najpewniej przygotowaniem do parady.


Zwykle defilada odbywała się 24 kwietnia. W tym roku zorganizowano ją na dzień przed inauguracją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w Korei Południowej, które potrwają do 25 lutego. Na otwarcie igrzysk ma przyjechać Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una.


Źródło: