Niemcy interpretują sprzeciw USA

 

Niemiecki minister gospodarki i energetyki Peter Altmaier ocenił sprzeciw USA wobec budowy Nord Stream 2 wyłącznie dlatego, by na tym skorzystać. Jak przekonuje szef resortu, Donald Trump zamierza w ten sposób zwiększyć eksport gazu pochodzącego ze złóż łupkowych.

– Amerykanie poszukują rynków, co jesteśmy w stanie zrozumieć, i mogą je tu łatwo znaleźć. Ale gaz dostarczany z USA jest o wiele droższy niż gaz dostarczany gazociągiem, więc samo zablokowanie Nord Stream 2 nie zagwarantuje USA eksportu – argumentował Altmaier.

Niemiecki minister gospodarki i energetyki stanął w obronie budowy Nord Stream 2. Jak podkreślał, Unia Europejska powinna zagwarantować Ukrainie opłaty za tranzyt gazu ziemnego także po zbudowaniu gazociągu.

USA to nasz przyjaciel i partner, i chcemy bronić naszych wspólnych wartości. Ale jeśli obowiązywać ma zasada „USA przede wszystkim” i Amerykanie będą przedkładać własne interesy gospodarcze nad interesy innych, to powinni spodziewać się, że Europa zdefiniuje własne interesy i będzie o nie walczyć – twierdził Altmaier.

Źródło: