Tarcza ochronna Ziemi wraca do normy?

 

Warstwa ozonowa chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym i choć przez lata była zagrożona postępującą degradacją, wygląda na to, iż sytuacja ulega stopniowej poprawie. Jak twierdzą naukowcy, tarcza chroniąca półkulę północną może ulec pełnej regeneracji do końca lat 20. XXI wieku, a odbudowa pokrywy ozonowej nad Antarktydą potrwa do 2060 roku. Co więcej, nowy raport ONZ sugeruje, że to przykład osiągnięć globalnych porozumień.

Znajdująca się około dziesięciu kilometrów ponad Ziemią warstwa ozonowa jest bezbarwną formą określonego rodzaju cząsteczki tlenu, która chroni Ziemię przed promieniami ultrafioletowymi, mogącymi powodować raka skóry czy choroby oczu oraz szkodzić roślinom. Warstwa ozonowa zaczęła ulegać degradacji z powodu masowej emisji freonu (CFC), który znaleziono w takich produktach, jak puszki z aerozolem, lodówki, izolacja piankowa i klimatyzatory. W rezultacie ich masowego używania w 1985 roku nad biegunem południowym odkryto dziurę w wartwie ozonowej. W najgorszym okresie – pod koniec lat 90. ubiegłego wieku – około 10% górnej warstwy ozonowej uległo zniszczeniu.

Jednak według raportu ONZ, do 2000 roku poziom ozonu zaczął ponownie wzrastać w tempie około 3% na dekadę. Z ustaleń ekspertów wynika, że to efekt międzynarodowej umowy zwanej protokołem montrealskim. Podpisując go sygnatariusze umowy zgodzili się na stopniowe wycofywanie substancji chemicznych, takich jak CFC, a koncerny zostały zmuszone do rezygnacji ze szkodliwych produktów. Zmiany wprowadzono w 180 krajach świata.

Jednak według Briana Toona z University of Colorado, który nie brał udziału w tworzeniu obecnego raportu, nie można jeszcze mówić o pełnym sukcesie.

– Jesteśmy dopiero w punkcie, w którym zaczynamy zmierzać do naprawy sytuacji. Wciąż istnieją obszary ozonowe, które są wyraźnie osłabione. Istnieją również obawy, że zwiększenie emisji niektórych chemikaliów zawierających chlor może spowolnić postęp w odbudowie warstwy ozonowej. Zazwyczaj są one produkowane w Chinach i trafiają do rozpuszczalników oraz tworzyw PCV – powiedział ekspert.

Mimo to wielu ekspertów uważa, że obecne wyniki to wielki krok naprzód.

– To naprawdę dobra wiadomość – podsumowuje współautor raportu Paul Newman, naukowiec pracujący w należącym do NASA Ośrodku Lotów Kosmicznych Goddard.

kup artykuly platne