2,3 mld dolarów na ekspansję na Morze Śródziemne

 

Monako jest drugim najmniejszym krajem na świecie, ale także należy do najbogatszych. Prawie jedna trzecia jego mieszkańców to milionerzy, zwabieni do francuskiej riwiery przez łagodną politykę fiskalną – podatek dochodowy zlikwidowano w 1869 roku. Szacuje się, że 70% ludności pochodzi z zagranicy, a tylko 10000 to rodowici mieszkańcy.

Teraz na terenie Monako rozpoczęła się budowa przybrzeżnego projektu o wartości 2,3 miliarda dolarów, mającego na celu odzyskanie 15 akrów ziemi z morza. Co za tym idzie, 38000 mieszkańców Monako zostało stłoczonych na mniej niż 2,02 km2, a więc terytorium mniejszym niż nowojorski Central Park. Co gorsza, kolejne 40000 osób codziennie przekracza granice z Francji i Włoch, co pogłębia problem.

Od początku XIX wieku Monako zyskało dodatkowe 100 akrów, co stanowi 20% jego terytorium. To efekt odzyskiwania ziemi z morza, które miało miejsce, gdy przybyli ludzie i pieniądze. Rozpoczęty projekt rozszerzy naturalny zarys linii brzegowej Monako o dalsze 15 akrów w stronę Morza Śródziemnego.

Po ukończeniu w 2025 roku nowa dzielnica Portier Cove – w pobliżu legendarnego kasyna Monte Carlo, która pojawiła się w trzech filmach o Jamesie Bondzie – pomieści do 1000 mieszkańców luksusowych apartamentów i willi. Dodatkowe miejsca publiczne będą obejmować wzgórze i park krajobrazowy, nadmorską promenadę i małą przystań. Podczas gdy rząd Monako nadzoruje projekt, prywatni finansiści przejmą koszty budowy i zyski ze sprzedaży nieruchomości.

– Przychody dla grupy prywatnej poprzez sprzedaż mieszkań i domów wyniosą ponad 3,5 miliarda euro (4,1 miliarda dolarów) – mówi Jean-LucNguyen, dyrektor projektu rozbudowy miejskiej.


Choć kwota jest znaczna, Monako już teraz jest jednym z najbardziej poszukiwanych adresów na świecie, a co za tym idzie – najdroższym miejscem do zakupu nieruchomości. Za milion dolarów można kupić tylko 17 metrów kwadratowych nieruchomości, zgodnie z Raportem o bogactwie Knight Frank 2017, w porównaniu z 26 metrami kwadratowymi w Nowym Jorku lub 30 metrami kwadratowymi w Londynie.