Są odpowiedzialni za ochronę danych

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu uznał w wyroku administratora strony na Facebooku za odpowiedzialnego w zakresie ochronę danych osobowych użytkowników odwiedzających profile na równi z Facebookiem. Orzeczenie sądu to wynik sporu, który wystąpił między niemiecką firmą edukacyjną, która była operatorem strony na Facebooku, a organem państwowym, weryfikując ochronę danych osobowych.

Administrator strony na Facebooku używał mediów społecznościowych do przechowywania plików cookie w celu zbierania danych na temat użytkowników. Choć niemiecki organ nakazał firmie edukacyjnej wyłączenie strony z powodu braku informacji o gromadzeniu danych osobowych, operator nadal świadczył usługi. Co więcej, firma edukacyjna uznała, że za przetwarzanie danych osobowych przez stronę na Facebooku odpowiada wyłącznie Facebook. Jak się jednak okazało, stanowisko to nie było słuszne.

Zdaniem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, korzystanie przez administratora z platformy oferowanej przez Facebooka nie zwalnia go z odpowiedzialności w zakresie naruszenia ochrony danych osobowych. Jak argumentował sąd, to operator decyduje, jakie dane gromadzi i jak sposób je przetwarza.

Administrator strony może zwrócić się o udzielenie informacji – a zatem o przetworzenie – danych demograficznych dotyczących jego użytkowników (między innymi w kwestii wieku, płci, stanu cywilnego i statusu zawodowego), informacji na temat stylu życia i zainteresowań jego użytkowników (w tym informacji dotyczących zakupów oraz kategorii produktów lub usług, które najbardziej ich interesują), jak również danych geograficznych, które pozwalają ustalić, gdzie należy przeprowadzić specjalne promocje lub zorganizować wydarzenia – wyjaśniał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Źródło: