Superwulkan grozi erupcją

   • Po niemal 500 latach uśpienia superwulkan Campi Flegrei grozi wybuchem
  • Zgodnie z doniesieniami, nie ma pewności, że erupcja nastąpi
  • Wybuch zagroziłoby życiu pół miliona mieszkańców pobliskiego miasta Pozzuoli 

Jak podaje portal businessinsider.com, po niemal 500 latach uśpienia superwulkan Campi Flegrei na wybrzeżu Włoch może wybuchnąć.

– Drzemiący pod Neapolem superwulkan Campi Flegrei (kaldera Pola Flegrejskie) wykazuje oznaki przebudzenia i może zbliżać się do osiągnięcia punktu krytycznego ciśnienia. Może dojść do wniknięcia pary wodnej o wysokiej temperaturze do otaczających skał. Hydrotermalne skały po nagrzaniu mogą ostatecznie stracić odporność mechaniczną i przyspieszyć pojawienie się krytycznych zmian – ostrzega Giovanni Chiodini z Krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Bolonii.

Zgodnie z doniesieniami, nie ma pewności, że wybuch wulkanu nastąpi. Trudno również przewidzieć, kiedy miałoby dojść do ewentualnej erupcji.

– Mamy wiele niepewności, a długoterminowe prognozy są w tej chwili niemożliwe. Proces może ewoluować w obu kierunkach – powiedział wulkanolog.

Jest jednak pewne, że spełnienie dramatycznego scenariusza zagroziłoby życiu pół miliona mieszkańców pobliskiego miasta Pozzuoli oraz całemu regionowi, który najprawdopodobniej zostałby pochłonięty przez kalderę. Niewykluczone ponadto, że erupcja trwale zmieniłaby klimat na całej Ziemi.