Pentagon blokuje dane osobowe

 


Pentagon zablokował wśród swoich pracowników korzystanie z funkcji GPS używanych w popularnych aplikacjach fitness i innych urządzeniach po tym, jak przyczyniły się one do wycieku poufnych informacji dotyczących żołnierzy i baz wojskowych.

– Usługi geolokalizacji mogą ujawnić dane osobowe, charakter pracy i liczbę personelu departamentu, potencjalnie stwarzając zwiększone ryzyko dla naszej działalności – wyjaśniała w oświadczeniu rzeczniczka Pentagonu major Audricia Harris.

Jak wynika z badań przeprowadzonych wspólnie przez Bellingcat i holenderską stronę dziennikarską „De Correspondent”, modna aplikacja fitness Polar pozwoliła użytkownikom śledzić ruchy wojskowych na tajnych urządzeniach i mogła zostać niewłaściwie wykorzystana „z potencjalnie katastrofalnymi rezultatami”.


W styczniu, po ujawnieniu podobnych informacji za pośrednictwem aplikacji śledzenia ruchu „Strava”, Pentagon przeprowadził przegląd polityki bezpieczeństwa. Urzędnikom wojskowym powierzono zadanie stworzenia w ciągu kolejnych 30 dni procedur dotyczących zarządzania ryzykiem przy korzystaniu z podobnych urządzeń.