Przemówienie Xi Jinpinga na szczycie APEC

 

Wszystkie firmy działające w Chinach będą traktowane na równi – zapewnił w piątek na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie chiński prezydent Xi Jinping. Dodał, że jego kraj będzie dążył do zawierania wielostronnych umów o wolnym handlu.

Xi oświadczył, że Chiny będą dalej otwierać swój rynek, a "wszystkie firmy zarejestrowane w Chinach będą traktowane na równi". Chiny będą "aktywnie rozwijać globalne partnerstwa", kierując się zasadą sprawiedliwości i wzajemnych korzyści – powiedział.

Chiński przywódca oznajmił, że jego kraj jest "głównym motorem globalnego wzrostu za granicą" i wskazał, że globalizacja jest "nieodwracalnym historycznym trendem". Jak podkreślił, Chiny będą pracowały nad stworzenia "nowego modelu współpracy międzynarodowej", opartego na "wzajemnym szacunku, uczciwości, sprawiedliwości i wzajemnych korzyściach".

Xi wezwał do redukcji strukturalnych i instytucjonalnych barier dla innowacji, które są – jego zdaniem – kluczowe dla utrzymania rozwoju.

Źródło: