Szydło weźmie udział w spotkaniu w Budapeszcie

 

Premier Beata Szydło w poniedziałek w Budapeszcie weźmie udział w spotkaniu przywódców 16 państw Europy Środkowej z Chinami. Rozmowy mają dotyczyć zacieśniania współpracy gospodarczej.

W poniedziałek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie państw Europy Środkowej i Chin w formacie 16 plus 1. "Będzie rozmowa przede wszystkim o współpracy gospodarczej z Chinami całej szesnastki, ale również poszczególnych państw" – zapowiedziała w piątek Szydło. Nie wykluczyła, że spotka się w Budapeszcie z premierem Chin.

Byłoby to trzecie spotkanie szefowej polskiego rządu z premierem Li Keqiangiem. Po raz pierwszy szefowie obu rządów rozmawiali na spotkaniu przywódców 16 państw Europy Środkowej i Chin dokładnie rok temu w Rydze. Szydło spotkała się z Li także podczas swojej wizyty w Pekinie w maju br., gdy wzięła udział w Forum Pasa i Szlaku. Pas i Szlak to chińska inicjatywa mająca na celu budowanie połączeń infrastrukturalnych pomiędzy Azją a Europą.

Polska delegacja w rozmowach ze stroną chińską poruszała wówczas m.in. kwestię Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów. Taka inwestycja wpisywałaby się w chińską koncepcję.

W grupie 16 plus 1, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Format został zapoczątkowany w 2012 r. na szczycie w Warszawie.

Źródło: