Bawiło się nawet 80 tys. osób

   • Obchody zakończenia karnawału we Włoszech
  • Niespotykane tłumy podziwiały Lot Orła
  • 80 tys. osób uczestniczyło w bitwie na pomarańcze 

W tym roku karnawał w Wenecji zgromadził rekordową liczbę turystów. Jak wynika z informacji, przekazanych przez organizatorów, podczas oficjalnej inauguracji, która odbyła się 19 lutego, wzięło udział ponad 115 tys. osób. Niespotykane dotąd tłumy zgromadziły się również wczoraj na placu św. Marka, by podziwiać Lot Orła – jeden z tradycyjnych włoskich obrzędów karnawałowych.Wielką popularnością cieszyła się także pierwsza z trzech bitew na pomarańcze, która odbywa się rokrocznie w miasteczku Ivrea w północno-zachodnich Włoszech. W jej trakcie 10 drużyn – 9 pieszych oraz jedna poruszająca się na wozie – obrzuca się cytrusami.

Członkowie ekip byli wybierani z tłumu, w zabawie mógł więc wziąć udział każdy. Musiał jednak zaakceptować zasady batalii, a więc całkowity brak reguł w rzucaniu pomarańczami. Z tego względu widzowie, którzy nie chcieli brać udział w tradycji, musieli włożyć specjalny czerwony beret przypominający skarpetę. Jest to symbol szacunku dla obrzędu i znak, że osoba ja nosząca nie może stać się celem uczestników zabawy. Kolejne – ostatnie w tym roku – pomarańczowy bitwy zaplanowano na dziś oraz wtorek.

Liczbę obserwatorów i uczestników zabaw szacuje się nawet na 80 tys. osób. Z tego względu w miastach panowały nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Tradycyjne obrzędy udało się jednak zorganizować bezpiecznie. Nie doszło do żadnych incydentów.