Elon Musk i sukces w kosmosie

 

Nowa amerykańska komercyjna kapsuła w piątek zakończyła lot demonstracyjny w Oceanie Atlantyckim. Pojazd SpaceX Dragon opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), w której został zadokowany w zeszłym tygodniu. Załogowy statek posiada osłonę termiczną chroniącą przed wysokimi temperaturami ponownego wejścia w atmosferę. W kontakcie z wodą około 450 km od Cape Canaveral na Florydzie pomogły mu 4 spadochrony.Misja, która odbyła się bez ludzi na pokładzie, a jedynie z manekinem wyposażonym w czujniki, do tej pory przebiegała zgodnie z założeniami. Zakładając, że równie dobre wyniki zostaną potwierdzone w nadchodzących po lądowaniu godzinach, Dragon SpaceX będzie pierwszym krokiem do zatwierdzenia pojazdu do lotów załogowych przez amerykańską agencję kosmiczną (NASA).

Pierwsze załogowe loty w kosmos mogą odbyć się już w lipcu. Dla właściciela Dragona, dyrektora generalnego SpaceX Elona Muska, nadal pozostaje jednak wiele do zrobienia w obecnej misji.

– Opończa pojazdu, czyli osłona termiczna, ma nieco nieregularny kształt, co może prowadzić do niestabilności przechyłów przy prędkościach hipersonicznych. Myślę, że to mało prawdopodobne, ponieważ przeprowadzaliśmy symulacje tysiąc razy, ale jest to możliwe – mówił Musk.

Jeśli misja zostanie uznana za udaną, będzie to znam dla NASA, agencji kosmicznych innych narodów, a być może także dla prywatnych firm kosmicznych i osób prywatnych, że kosmos jest już w zasięgu ręki.

Źródło: CNN

kup artykuly platne