Powodem decyzji śmieci

 

Leżąca na terytorium Chin baza wspinaczkowa od północnej strony najwyższej góry świata Mount Everest została całkowicie zamknięta dla turystów. Decyzja została podjęta przez lokalne władze ze względu na liczne śmieci, które zalegają w bazie. Jak wyjaśniają chińskie władze, baza pod Mount Everestem w najbliższym czasie będzie sprzątana. Jej zamknięcie jest konieczne, ponieważ śmieci jest na tyle dużo, że ich usunięcie będzie wymagało wyłącznego czasu.

Zgodnie z decyzją dostęp do bazy mają mieć jedynie himalaiści, którzy uzyskają pozwolenie na wspinaczkę od władz. Jednak liczba wydawanych zezwoleń ma być ograniczone. Turyści nie będą mogli wejść na teren pierwszej bazy północnej pod Mount Everest, a więc powyżej 5000 m n.p.m. do odwołania. Chińskie władze nie określiły terminu, do którego nie będą wydawane pozwolenia na turystyczne wejścia.

W 2014 roku północną bazę odwiedziło 59 tys. turystów. Dla porównania – w bazie południowej, leżącej po nepalskiej stronie pojawia się rocznie około 45 tys. osób. Władze Tybetu poinformowały, że w 2018 roku z samych terenów położonych powyżej 5 tys. m zniesiono 8,5 t śmieci. Kolejne 335 t usunięto z terenów znajdujących się poniżej.

kup artykuly platne