Wielka Brytania i Kenia razem dla ochrony dzieci

 

Brytyjska premier Theresa May wraz z władzami Kenii ogłosiła początek współpracy mającej na celu tropienie pedofili ukrywających się w Afryce. Wielka Brytania ma zbudować centrum cybernetyczne w Nairobi, które pomoże w zatrzymaniach osób rozpowszechniających zdjęcia nieletnich przez internet. Wesprze również wysiłki zmierzające do zidentyfikowania potencjalnych ofiar i uzyskania dostępu do danych od firm technologicznych mogących pomóc w identyfikacji przestępców.

Theresa May jest pierwszą brytyjską premier, która odwiedziła Kenie od 1988 roku. Wtedy z wizytą do kraju przybyła Margaret Thatcher. Ważnym elementem pobytu okazało się spotkanie z prezydentem Kenii Uhuru Kenyattem oraz żołnierzami brytyjskimi, którzy szkolą wojska Unii Afrykańskiej walczące z islamskimi bojówkarzami al-Shabab w Somalii. Na wspólnej konferencji prasowej premier ogłosiła również zawarcie między oboma krajami nowego traktatu bezpieczeństwa, który ma między innymi zwiększyć bezpieczeństwo na lotniskach w byłej brytyjskiej kolonii. Zjednoczone Królestwo zaoferowało również policji kenijskiej wsparcie w walce z przemocą wobec dziewcząt i kobiet, a także ekspertyzy prawne dotyczące ścigania terrorystów i przestępczości zorganizowanej.

Projekt centrum cybernetycznego jest powiązany z istniejącą w Kenii jednostką zajmującą się zwalczaniem handlu ludźmi i ochroną dzieci, która została utworzona w 2016 roku z inicjatywy brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Zbrodni. Organizacja ta od marca 2016 roku udzieliła pomocy 499 dzieciom, które padły ofiarą przemocy seksualnej.

– Rozpowszechnianie w internecie materiałów pedofilskich to odrażające przestępstwo i jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić, że nie będzie miejsca, w którym odpowiedzialni za to ludzie mogliby się ukryć – powiedziała May podczas konferencji prasowej.

Nigeria stanowiła ostatni etap trzydniowej trasy, podczas której brytyjska premier starała się zmaksymalizować możliwości handlowe po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE w przyszłym roku. W ramach podpisanych porozumień zapowiedziano m.in. przeznaczenie 4 miliardy funtów dodatkowego wsparcia finansowego dla afrykańskich gospodarek. May stwierdziła również, że pragnie, by Wielka Brytania wyprzedziła Stany Zjednoczone stając się największym inwestorem G7 w Afryce do 2022 roku. Niewątpliwym sukcesem wizyty jest podpisanie pierwszego brytyjskiego porozumienia handlowego po ogłoszeniu Berxitu – ma on zapewnić współpracę z Mozambikiem i Południowoafrykańską Unią Celną.

Duża część Kenijskich produktów eksportowanych do Europy trafia na kontynent właśnie za pośrednictwem Wysp Brytyjskich. Istnieją obawy, że twardy Brexit może poważnie zaszkodzić gospodarce obu tych państw. Sprzedaż Kenii do Wielkiej Brytanii i reszty UE wynosi prawie 50:50. Jak podsumowuje ekonomista Tony Watima. Kraj będzie musiał porozumieć się zarówno Wielką Brytanią, jak i UE, ponieważ od obu rynków zależy sprzedaż herbaty, świeżych produktów oraz wielu innych dóbr.

kup artykuly platne