Spadł podczas schodzenia z Mont Blanc

 

Jak poinformowała agencja AFP, we wtorek przed południem po francuskiej stronie Alp zginął polski alpinista. Polak spadł z grani na wysokości 2200 m n.p.m. 400 m w dół podczas schodzenia z Mont Blanc – najwyższego szczytu Europy.

Zgodnie z relacjami AFP, w wyprawę na szczyt Mont Blanc zaangażowanych brało 6 doświadczonych alpinistów z Polski i Rosji, w tym zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Denis Urubko, prowadzący również wyprawy szkoleniowe w Alpach. Jak udało się wstępnie ustalić w czasie dochodzenia, przyczyną wypadku miał być prawdopodobnie „brak ostrożności” polskiego alpinisty przy zmianie pozycji.

– Jeden z alpinistów popełnił techniczny błąd, przez co odpadł od ściany. Spadł w dół sam, gdyż nie był połączony liną z innymi członkami wyprawy – potwierdziła żandarmeria górska z Chamonix w rozmowie z lokalną gazetą „Dauphine Libere”.

Nazwisko Polaka, który spadł podczas schodzenia z Mont Blanc nie zostało upublicznione. Jak podają włoskie media, miał on 25 lat. „Dziennik Wałbrzych” nieoficjalnie ustalił, że alpinista to mieszkaniec w Walimiu w województwie dolnośląskim.

kup artykuly platne