30. rocznica założenia Hamasu

 

Kilka tysięcy Palestyńczycy zebrało się w mieście Gaza, żeby świętować 30. rocznicę założenia Hamasu, radykalnej organizacji, która kontroluje Strefę Gazy i przez Zachód jest uważana za organizację terrorystyczną.

Na uroczystości przyjechali autobusami z całego kraju mężczyźni, kobiety i dzieci – informuje agencja Associated Press. Na placu al-Katiba tłumy wymachiwały zielonymi flagami oraz szalikami Hamasu.

Dekadę po przejęciu siłą Strefy Gazy przez Hamas organizacja ta została de facto zmuszona do pojednania ze swoim rywalem, umiarkowanym Fatahem, kierowanym przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa – pisze agencja Associated Press.

Hamas obwinia o trudną sytuację w Strefie Gazy – gdzie panuje 43-procentowe bezrobocie, a życie paraliżują przerwy w dostawie prądu – blokadę na granicy izraelsko-egipskiej, brak poparcia ze strony krajów arabskich i islamskich oraz rzekome próby Abbasa podkopywania tej organizacji. Wdrożenie wynegocjowanego przez Egipt porozumienia o pojednaniu Hamasu i Fatahu, odbywa się powoli – zauważa AP.

Hamas jest polityczno-zbrojną fundamentalistyczną organizacją palestyńską, której początki sięgają pierwszej intifady (1987–1991), czyli powstania przeciwko Izraelowi, które objęło okupowane przez Izrael ziemie palestyńskie: Strefę Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu.

Po zeszłotygodniowej deklaracji prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela Hamas wzywał Palestyńczyków, Arabów i muzułmanów na świecie do nowej intifady.

Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w czwartek rano ataki na pozycje islamistów z Hamasu w Strefie Gazy w odpowiedzi na ostrzał rakietowy z tej palestyńskiej enklawy – podaje agencja AFP. Zbombardowano trzy obiekty wojskowe Hamasu, które służyły do szkolenia bojowników i magazynowania broni. Obiekty te zostały poważnie zniszczone, a pobliskie domy uszkodzone; kilka osób zostało rannych.

Ataki z terytoriów palestyńskich są reakcją na decyzję Trumpa, który poza ogłoszeniem, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego, postanowił przenieść tam amerykańską ambasadę.

Izraelska armia poinformowała również o zamknięciu od czwartku dwóch przejść granicznych między Izraelem a Strefą Gazy – Erez dla ruchu indywidualnego i przejścia handlowego Kerem Szalom – "z powodu wydarzeń i zagrożeń w sferze bezpieczeństwa". Na razie nie wiadomo, do kiedy przejścia będą zamknięte.

Na początku października w Kairze, przy mediacji Egiptu, radykalny Hamas i umiarkowany Fatah podpisały porozumienie w sprawie pojednania. Umowa ma na celu rozpoczęcie tworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej. Porozumienie nie określa jednak kwestii rozbrojenia Brygad Al-Kasima, zbrojnego ramienia Hamasu, do czego wzywa Fatah.

W ramach porozumienia 1 listopada Hamas przekazał kontrolę nad przejściami granicznymi Strefy Gazy z Izraelem i Egiptem na rzecz Autonomii Palestyńskiej. Ugrupowania uzgodniły również, że wybory parlamentarne i prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej odbędą się do końca 2018 r.

Źródło: