Węgiel w nielegalnym imporcie

 

Trzy koreańskie firmy importowały węgiel z Korei Północnej, łamiąc przy tym sankcje nałożone przez USA na reżim w Pjongjangu – oficjalnie surowiec miał pochodzić z Rosji.

Władze w Seulu badają dziewięć przypadków potencjalnego importu północnokoreańskiego węgla, który to proceder naruszałby rezolucję przyjętą w sierpniu zeszłego roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, mającą na celu powstrzymanie programu nuklearnego Korei Północnej. Służby celne podały, że około 35 000 ton nielegalnego węgla o wartości 5,8 mln dolarów zostało sprowadzone do Korei Południowej w kwietniu i październiku 2017 r.

– Wydaje się, że przedsiębiorstwa, działając w sposób niezgodny z prawem, spodziewały się dużych zysków po tym, jak ceny północnokoreańskiego węgla spadły z powodu zakazu importu – powiedział na konferencji prasowej Roh Suk-hwan, zastępca komisarza Koreańskiej Służby Celnej.

Agencja zamierza wnieść oskarżenia przeciwko firmom i osobom zaangażowanym w sprawę naruszenia prawa celnego i fałszowania prywatnych dokumentów. Rząd planuje również wprowadzenie zakazu wjazdu lub zajęcia 14 statków, które miały transportować węgiel.

Rada Bezpieczeństwa USA zakazała sprzedaży przez Koreę Północną węgla, stali, rudy żelaza, ołowiu i owoców morza w celu zmniejszenia o 1/3 rocznego dochodu eksportowego wartego 9 mld dolarów rocznie.