ONZ apeluje o działania dla środowiska

 

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres oświadczył, że jeśli do 2020 roku nie zmieni się kierunek, w którym zmierza świat, grozi nam gwałtowna, niekontrolowana zmiana klimatu. Jak stwierdził, jest zaniepokojony paraliżem decyzyjnym światowych przywódców w kwestii „problemu definiującego nasze czasy” i domaga się, aby głowy państw przybyły na specjalnie zwołaną konferencję klimatyczną, która ma się odbyć we wrześniu w Nowym Jorku. Działanie to ma być odpowiedzią na rosnące obawy wywołane przez powolne prace przedstawicieli ONZ.

Guterres maluje ponury obraz skutków zmian klimatu, które były odczuwalne w tym roku na całym świecie – fale upałów, pożary, sztormy i powodzie zostawiły za sobą ogrom zniszczeń.

– Koralowce umierają, oceany stają się coraz bardziej kwaśne, narastają też konflikty dotyczące kurczących się zasobów. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze utrzymuje się na najwyższym poziomie od 3 milionów lat. Pomimo tego, że w 2015 roku podpisany został w Paryżu plan przeciwdziałania zmianom klimatycznym, wciąż nie jesteśmy na właściwej drodze, aby zrealizować jego skromne założenia – powiedział Sekretarz Generalny ONZ.

Wielu obserwatorów uważa, że decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia w Paryżu i jego ogólny sceptycyzm wobec zmian klimatu znacznie pogorszyły atmosferę rozmów ONZ. Jednak – według Guterresa – pomimo tragicznej sytuacji państwa świata wciąż mogą podejmować skuteczne działania dla środowiska.

– Nazywanie tego zbyt kosztownym jest bzdurą. Za każdego dolara wydanego na odbudowę zdegradowanych lasów aż można odzyskać 30 dolarów dzięki korzyściom ekonomicznym i zmniejszeniu ubóstwa. Ludzkość posiada niezbędne narzędzia i umiejętności. Odnawialne źródła energii są konkurencją dla węgla i ropy naftowej. Do 2030 roku energia pozyskiwana z wiatru i słońca może zaspokoić ponad 1/3 europejskich potrzeb energetycznych – czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele ONZ spotkali się w zeszłym tygodniu w Bangkoku, aby spróbować przyśpieszyć proces wprowadzania korzystnych zmian. Kolejne spotkanie ma się odbyć w Polsce, w Katowicach, pod koniec tego roku. W swoim przemówieniu Guterres ostrzegł, że „nie możemy pozwolić, aby Katowice przypomniały nam o Kopenhadze”, co było odniesieniem do owianego złą sławą nieudanego spotkania w stolicy Danii w 2009 roku.

kup artykuly platne