Gwiazdy na inauguracji festiwalu filmowego

 

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes zainaugurowała premiera filmu „The Dead Don't Die” – „Martwi nie umierają” Jima Jarmuscha. W 13. dzieło w karierze reżysera – zdobywcy nagrody w Cannes za największy wkład artystyczny i film krótkometrażowy – zaangażowane zostały gwiazdy kina, takie jak: Bill Murray, Adam Driver, Danny Glover i Selena Gomez.

Uroczysta gala inauguracyjna festiwalu filmowego odbyła się we wtorek wieczorem w Grand Theatre Lumiere. Rolę mistrza ceremonii odegrał aktor i reżyser Edouard Baer, który powitał na nim jury konkursu głównego w składzie: Elle Fanning, Maimouna N'Diaye, Kelly Reichardt, Alice Rohrwacher, Enki Bilal, Paweł Pawlikowski, Robin Campillo i Yorgos Lanthimos, na czele z przewodnicym Alejandrem Gonzalezem Inarritu.

Gromadzący gwiazdy światowej sławy festiwal filmowy potrwa do 25 maja. W konkursie głównym zmierzy się w nim 20 filmów, w tym Pedra Almodovara, Jean-Pierre'a i Luca Dardenne, Xaviera Dolana, Terrence'a Malicka i Quentina Tarantino. O Złotą Palmę powalczą również najnowsze produkcje Celine Sciammy, Abdellatifa Kechiche'a, Arnauda Desplechina, Diao Yinana, Corneliu Porumboiu i Iry Sachsa. W konkursie filmów studenckich Cinefondation wystartuje w nim również polska krótkometrażowa animacja Barbary Rupik „Duszyczka” i animacja Leszka Mozgi „Roadkill”.

kup artykuly platne