Kaszalot zaplątany w rybackie sieci?

 

Mimo przeszukania jeziora w Highlands w Szkocji nie udało się wykryć śladów kaszalota, który prawdopodobnie znalazł się tam na początku zeszłego tygodnia. Pływające w okolicy walenie, wieloryby i inne morskie gatunki zwierząt obserwowali straż przybrzeżna oraz brytyjscy wolontariusze British Divers Marine Life Rescue (BDMLR) wraz ze szkockimi oficerami SPCA.Obecność kaszalota została zgłoszona straży przybrzeżnej w środę. Osobnik zagrożonego gatunku zwierzęcia, którego długość jest szacowana na 9 m, najprawdopodobniej zaplątał się w rybackie sieci w Loch Eriboll, niedaleko Durness. Służby nie były w stanie jednak stwierdzić, czy zwierzę zagrożonego gatunku zostało w jakiś sposób poszkodowane przez rybackie sieci, choć nie wykluczono, że może być ranne lub chore. Prawdopodobne jest również, że morski ssak mógł wpłynąć do jeziora z powodu pomylenia kursu.

Kaszaloty nie występują zbyt często na Morzu Północnym. Po konsultacji z ekspertami morskimi uważamy, że może to być młody osobnik, który pomylił kurs – skomentowała inspektor Maria Bain.

Zespół organizacji British Divers Marine Life Rescue miał nadzieję dostać się do Loch Eriboll w czwartek ze specjalistycznym sprzętem, jednak akcja została opóźniona. Poszukiwania trwały przez cały zeszły piątek, a także w weekend. Jak zapewniają eksperci, jest nadzieja, że zwierzę zagrożonego gatunku znalazło drogę powrotną do morza. Zaangażowani wolontariusze, nadal będą jednak monitorować sytuację.

kup artykuly platne