Pokutują okaleczając swoje twarze

 

Na wyspie Phuket w Tajlandii – jak każdego 9. miesiąca księżycowego tradycyjnego chińskiego kalendarza – trwa drastyczny festiwal wegetarian. Biorące w nim udział osoby okaleczają swoje twarze bez znieczulenia w ramach pokuty, najczęściej przebijając policzki mieczami. Drastyczny festiwal wegetarian to dla mieszkańców Tajlandii nie tylko sposób na odkupienie grzechów, ale i symbol oczyszczenia oraz hołd dla bóstw.

Według legendy wydarzenie to odbywa się od XIX wieku, kiedy z dziwnej choroby dręczącej lokalna społeczność wyleczyła się grupa muzyków. Ich sposobem na zdrowie było niejedzenie mięsa i oddanie hołdu Dziewięciu Bogom-Cesarzom. Od tej pory co roku na ulicach miasta przed wschodem słońca pojawiają się tłumy mężczyzn. Odbywają się procesje, występy grup tanecznych i muzycznych oraz wiele rytualnych ceremonii.

Drastyczny festiwal wegetarian zakłada poddawanie się zabiegom chodzenie po rozżarzonych węglach, przekłuwania agrafkami, nakłuwania igłami, przebijania policzków ostrymi przedmiotami i nacinania twarzy, klatki piersiowej i rąk. Mimo braku znieczulenia, nie słychać krzyków ani nie widać grymasów bólu, ponieważ całe wydarzenie odbywa się w religijnym uniesieniu.

kup artykuly platne