Prezydent szuka więcej rąk do pracy

 

Prezydent Tanzanii John Magufuli namawia kobiety do zaprzestania przyjmowania środków antykoncepcyjnych, mówiąc, że kraj potrzebuje więcej rąk do pracy. Przedstawił on swój pomysł podczas wiecu, który odbył się w północnej dzielnicy Meatu.

– Ludzie, którzy używają metod planowania rodziny, są leniwi. Nie chcą ciężko pracować, aby wyżywić dużą rodzinę, dlatego decydują się na antykoncepcję i poprzestają na jednym dziecku lub dwójce dzieci. Podróżując po Europie, widziałem negatywne skutki stosowania antykoncepcji, poza tym niektóre kraje zmagają się z malejącym przyrostem naturalnym – cytuje jego słowa lokalna gazeta.

Dzień po oświadczeniu Magufuliego przewodniczący parlamentu Job Ndugai zabronił kobietom piastującym funkcje prawnicze noszenia sztucznych paznokci i rzęs w parlamencie. Ndugai bez wdawania się w szczegóły wyjaśnił w programie BBC, że zakaz ten został wprowadzony ze względów zdrowotnych. Nowe przepisy zakazują również urzędniczkom noszenia krótkich sukienek oraz jeansów. Do przestrzegania nowych przepisów zobowiązane również będą kobiety odwiedzające parlament.

Będący w opozycji wiceminister Cecil Mwambe skrytykował ten pomysł, twierdząc, że jest on sprzeczny z polityką zdrowotną kraju. Stwierdził również, że jeśli Magufuli chciałby zostać potraktowany poważnie, powinien ulepszyć system ubezpieczeń zdrowotnych, aby obejmował on 10 dzieci na rodzinę zamiast – jak obecnie – 4 z każdej rodziny. Nic jednak nie wskazuje jednak na to, żeby polityka populacyjna uległa zmianie.

To nie pierwsza kontrowersyjna propozycja prezydenta wygłoszona od objęcia przez niego urzędu w 2015 roku. W ubiegłym roku Magufuli domagał się, aby uczennice w ciąży nie miały możliwości wznowienia nauki po porodzie, a w roku 2017, po wprowadzeniu bezpłatnego systemu edukacji na poziomie podstawowym i średnim, przywódca Tanzanii oświadczył, że „kobiety mogą już wyrzucić środki antykoncepcyjne, gdyż od teraz edukacja jest bezpłatna”.

Populacja Tanzanii wynosi około 53 mln ludzi, z czego 49% musi przeżyć za mniej niż 2 dolary dziennie. Przeciętna kobieta ma więcej niż pięcioro dzieci, a wskaźnik ten należy do najwyższych na świecie.

kup artykuly platne