Kosztowna wirtualna waluta

 

Jak wynika z analizy JPMorgan Chase, produkcja jednego bitcoina kosztuje obecnie średnio 4060 dolarów, a wirtualna waluta wyceniana jest na mniej niż 3500 dolarów. Bitcoin opiera się na wolontariuszach do przetwarzania transakcji. Ich komputery ścigają się, aby rozwiązać zagadkę matematyczną raz na 10 minut. Znalezienie rozwiązania powoduje przetworzenie partii transakcji. Kto pierwszy tam trafi – zostaje nagrodzony bitcoinem.

Kupno i uruchamianie komputerów jest kosztowne. Ponieważ do wyścigu przystąpiło więcej osób, zagadki stały się trudniejsze do rozwiązania, co wymagało większej mocy obliczeniowej komputera. Koszty zatem po raz kolejny wzrosły. Finalnie szacuje się, że sieć bitcoin zużywa tyle samo energii, co Irlandia.

Cena bitcoina z wysokiego poziomu prawie 20 tys. dolarów w 2017 roku w ostatnich miesiącach spadła. W rezultacie transakcje przetwarzania nie są już opłacalne. Prawdopodobnie spowoduje to jednak, że ludzie odpadną z wyścigu, dzięki czemu produkcja bitcoinów będzie łatwiejsza i ekonomicznie opłacalna. Jest zatem szansa, że sytuacja się odwróci.

Źródło: The New Scientist

kup artykuly platne