Zagrożone 50 milionów kont

 

Zła wiadomość dla użytkowników Facebooka. W wyniku ataku hakerskiego mogły wyciec dane aż z 50 milionów kont. Wszystko to przez lukę w zabezpieczeniach, o której poinformował portal Marka Zuckerberga w piątek wieczorem.

Co gorsza, jeśli również wam zdarzyło się, że Facebook wylogował was w wersji komputerowej lub mobilnej, żądając ponownego wpisania hasła, możecie być w gronie 50 milionów osób, których konta mogły ucierpieć w wyniku ataku hakerskiego. Choć firma załatała lukę w zabezpieczeniach, wciąż istnieje groźba przejęcia kontroli nad kontami milionów użytkowników Facebooka.

– Żeby wyciągnąć aż 50 milionów danych, potrzebne było zautomatyzowanie ataku hakerskiego. Z przejętego konta pobierano tokeny wszystkich znajomych danej ofiary, a następnie znajomych znajomych i tak dalej po tej piramidzie osób. Dopiero masowość tego zjawiska sprawiła, że w Facebooku zaczęto coś podejrzewać. Sieć społecznościowa zauważyła nagły wzrost ruchu 16 września, dziurę odkryła 25 września. 3 dni później podjęto decyzję o resecie tokenów 50 milionów użytkowników Facebooka – ocenił portal „Niebezpiecznik”.

Jak oceniają eksperci, najgorszą stroną ataku hakerskiego jest brak informacji, w której Facebook ostrzegłby swoich użytkowników. Jednak – jak uspokajają – sam fakt, że Facebook kazał nam się zalogować ponownie, nie stawia nas jednoznacznie w pozycji ofiar ataku hakerskiego.

kup artykuly platne