Niedozwolone praktyki dotyczące Androida?

 

KE poinformowała o nałożeniu na Google kary w wysokości 4,34 mld euro. Ma to być konsekwencja łamania unijnych przepisów antymonopolowych na rynku wykorzystywanych przez smartfony systemów operacyjnych. Dokładnie chodzi o próby wzmocnienia dominującej pozycji rynkowej wyszukiwarki internetowej Google w urządzeniach mobilnych z systemem Android.

– Grzywna w wysokości 4,34 mld euro odzwierciedla powagę i utrzymującą się naturę łamania przez Google unijnych przepisów antymonopolowych. Decyzja wymaga od Google zakończenia nielegalnego postępowania w ciągu 90 dni – mówiła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Google nie zgadza się z zarzutami Komisji i zapowiada odwołanie.

System Android dał wszystkim więcej możliwości wyboru, a nie mniej. Dynamiczny ekosystem, szybkość innowacji i niższe ceny to klasyczne cechy silnej konkurencji. Będziemy odwoływać się od decyzji Komisji – oświadczył rzecznik koncernu w Brukseli Al Verney.

Obecnie system Android w skali światowej ma zainstalowanych 80% urządzeń mobilnych wysokiej klasy. Odsetek jest jeszcze wyższy na tańszych urządzeniach. Łącznie to ponad 2 miliardy telefonów i tabletów, których właściciele generują zyski Google.

Źródło: