Szef Roskomnadzoru grozi blokadą

 

Jak zapewnia szef Roskomnadzor Aleksandr Żarow, państwowy urząd regulacyjny zamierza do końca roku przeprowadzić kontrolę Facebooka pod kątem rozmieszczeniu baz danych rosyjskich użytkowników. W razie wykrycia nieprawidłowości, pod uwagę brana będzie blokada serwisu społecznościowego.

– Do końca 2018 roku przeprowadzimy kontrolę firmy. Jest kilka punktów które powinny być spełnione: lokalizacja baz danych obywateli rosyjskich na terytorium Rosji, usunięcie wszystkich zakazanych informacji, a oni już mają znaczne opóźnienie w stosunku do terminu, i przestrzeganie innych przepisów. Jeśli niektóre lub żadna z tych kwestii nie zostaną załatwione, lub państwo rosyjskie nie zostanie poinformowane o zamiarze realizacji takich działań, to oczywiście pojawi się kwestia blokady"  – zapowiedział Żarow.

Jak zapewnił szef Roskomnadzoru, rozmowy w tej sprawie są prowadzone regularnie, co pół roku. Opcje blokady rozważano już w listopadzie ubiegłego roku, kiedy przedstawiciele Facebooka zostali wezwani do usunięcia treści zakazanych i lokalizacji baz danych w Rosji

– Facebook ma dużą liczbę użytkowników na terenie Rosji. Ale z drugiej strony, zdajemy sobie sprawę, że to nie jest serwis wyjątkowy, są także inne portale społecznościowe – ocenił Żarow.

Źródło: