Dowody we wspólnym raporcie USA i Wielkiej Brytanii

 

Koordynator Białego Domu ds. bezpieczeństwa Rob Joyce oraz szef brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) Ciaran Martin podczas wspólnej telekonferencji potwierdzili, że routery w agencjach rządowych i u operatorów infrastruktury krytycznej zainfekowali hakerzy wspierani przez rosyjskie władze. Na potwierdzenie swoich tez wskazali raport, analizujący szczegóły techniczne ataków, które pozwalają ustalić, czy podjęto próbę cyberataku i umożliwiają zabezpieczenie się przed przyszłymi atakami.

– Zainfekowane routery w przyszłości mogłyby być wykorzystane przez hakerów do rozpoczęcia działań cyberofensywnych. Mogłyby być wstępnie przygotowane do wykorzystania w czasach napięcia. Miliony urządzeń zostały wybrane jako cel ataku w czasie trwania kampanii szpiegowskiej. Możemy potwierdzić, że wszystkie ataki wymienione w tym raporcie bezpośrednio dotknęły Wielką Brytanię – oceniał Ciaran Martin.

– Kiedy zauważymy złośliwą cyberaktywność, czy to z Kremla, czy ze strony innych złośliwych aktorów państwowych, zamierzamy odpowiedzieć na te ataki – wtórował Rob Joyce.

Według specjalistów ataki hakerskie zamierzone były na wiele organizacji na całym świecie, zwłaszcza działających w dziedzinie usług internetowych i infrastruktury krytycznej. Ich działalność była przez brytyjskie władze śledzona od około roku.

Źródło: