Ambitne plany Vodafone i Nokii

 

Vodafone i Nokia planują zainstalować na Księżycu sieć komórkową 4G. W tym celu umieszczą na powierzchni naszego satelity sieci nadajników radiowych, wykorzystujących technologię LTE (Long Term Evolution) – nowoczesne standardy przesyłu danych. Zostaną one wystrzelone w kosmos na pokładzie rakiety SpaceX ze stacji w Cape Canaveral na Florydzie w 2019 roku. Misję zorganizuje PTScientists, niemiecka firma zajmująca się podbojem kosmosu, i będzie to pierwsze tego typu prywatne przedsięwzięcie w historii wypraw na Księżyc.

Dzięki sieci 4G specjalne pojazdy, zaprojektowane do eksploracji Księżyca, będą mogły sprawniej komunikować się między sobą, a także ze stacją na Ziemi. Technologia ta umożliwi także przesyłanie z powierzchni Srebrnego Globu obrazów o znacznie wyższej niż dotychczas rozdzielczości.

– Ten projekt daje zupełnie innowacyjne podejście to rozwoju technologii mobilnej – mówi dr Hannes Ametsreiter, dyrektor generalny Vodafone w Niemczech.

Ponadto sieć 4G znacząco wpłynie na oszczędność energii, ponieważ sygnał tego typu sieci komórkowej jest bardziej wydajny niż radio analogowe.

– Naprawdę wspaniałą rzeczą w technologii LTE jest to, że pozwoli ona zaoszczędzić nam dużo energii. A im mniej zużyjemy jej na wysyłanie danych, tym więcej jej wykorzystamy na badania – mówi Robert Boehme, dyrektor generalny PTScientists.

Pojazdy przemierzające dziś powierzchnię Księżyca badają, czy nasz satelita może stać się dla nas w przyszłości drugim domem. Uruchomienie sieci 4G będzie pierwszym krokiem do stworzenia komunikacyjnej infrastruktury dla przyszłych misji. Oznacza to, że kiedy Księżyc będzie miał swój sygnał 4G, w wielu miejscach na Ziemi ludzie nadal będą doświadczać problemów z dostępem do internetu. Jednak, jak twierdzi Boehme, „musimy się rozwijać technologicznie poza naszą planetą, jeśli kiedykolwiek mamy opuścić nasz ziemski dom”.

kup artykuly platne