Sezon na telefony komórkowe jutra?

 

 

W niedzielę na Mobile World w Barcelonie Congress Huawei zaprezentował składany smartfon Mate X 5G, uderzając w Samsunga kilka dni po uruchomieniu pierwszego składanego urządzenia przeznaczonego dla konsumentów. Nowy składany smartfon kosztuje około 2600 dolarów i będzie dostępny w połowie 2019 roku, co może wywindować ceny telefonów komórkowych zarówno Apple, jak i Samsunga. Przewyższa cenę Galaxy Fold i iPhone premium.

Huawei Mate X to urządzenie 5G, które można złożyć w szczupły 6,6-calowy smartfon i rozwinąć w 8-calowy tablet. W przeciwieństwie do urządzenia firmy Samsung, Mate X Huawei ma lekko zakrzywione ekrany, które składają się do tyłu, tak, że po zamknięciu ekrany znajdują się po obu stronach telefonu. Konstrukcja sprawia, że złożone urządzenie Huawei jest cieńsze niż Samsung. Inne kluczowe cechy Huawei Mate X to: elastyczne ekrany OLED, zakrzywiony uchwyt do obsługi jedną ręką, nowy system kamer Leica i funkcja Dual-SIM. Smartfon działa na procesorze Huawei Kirin 980 i chipsecie Balong 5000, który obsługuje 5G. Firma twierdzi, że super szybki chipset pozwoli użytkownikom pobrać film o wielkości 1 gigabajta w zaledwie 3 sekundy.

Huawei Mate X to pierwszy smartfon Huawei z obsługą 5G. Huawei poinformował, że ma przewagę nad innymi firmami wprowadzającymi urządzenia 5G, ponieważ zapewnia pełny zakres sprzętu potrzebnego do uruchomienia sieci bezprzewodowych. Chińska firma jest największym na świecie dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego.

Huawei nie określił rynków, na których Mate X będzie dostępny, i nie jest jasne, czy telefon dotrze do USA. Zwiększone wymagania rynku USA dotychczas nie utrudniła sprzedaży w biznesie konsumenckim. Firma zanotowała rekordową sprzedaż 52 mld dolarów w 2018 roku – o 50% więcej niż rok wcześniej, co udowadnia silny popyt na najlepsze smartfony. Tym samym Huawei wyprzedził Apple'a jako drugiego na świecie producenta smartfonów za Samsungiem. Firma udowodniła, że jest odporna na spowolnienie sprzedaży smartfonów w Chinach, zwiększając dostawy w kraju o 23% w czwartym kwartale ubiegłego roku.

Huawei uzyskało wyraźną przewagę nad konkurencją w szerokim zakresie, w tym fotografii, grach i zastosowaniach biznesowych, poprzez budowanie solidnych technologii i innowacji oraz ścisłą współpracę z dostawcami –wskazuje raport IDC.

Mimo to niektórzy analitycy nadal martwią się o wysokie ceny składanych urządzeń Huawei i Samsunga. Badania pokazują, że konsumenci dłużej korzystają ze swoich telefonów komórkowych, co utrudnia uzasadnienie wydawania ponad tysiąca dolarów na nowe urządzenie. Warto zauważyć, że Apple nie zdradził, czy planuje opracować składane urządzenie.

W dniu premiery składanego smartfona Huawei wydało również ulepszoną wersję swojego laptopa premium. Nowy MateBook X Pro ma ekran dotykowy, który pozwala użytkownikom zrobić zrzut ekranu za pomocą palców, i funkcję o nazwie „OneHop”, przyspieszającą udostępnianie zdjęć, filmów i dokumentów między urządzeniami Huawei. W przeciwieństwie do Airdrop firmy Apple, która korzysta z technologii Bluetooth, funkcja Huawei działa, gdy na laptopie jest naciśnięty mały przycisk smartfon.

Źródło: CNBC

kup artykuly platne