Al-Kaida i terroryzm

 

USA oferują nagrodę w wysokości do miliona dolarów za informacje na temat jednego z synów zmarłego lidera Al-Kaidy, Osamy Bin Ladena. Jak twierdzą urzędnicy, Hamza Bin Laden jest nowym przywódcą islamistycznej grupy bojowników, która ma siedzibę w pobliżu granicy afgańsko-pakistańskiej. W ostatnich latach publikował on komunikaty audio i wideo wzywające jego zwolenników do ataków terrorystycznych na amerykańskich i zachodnich sojuszników w zemście za zabójstwo ojca w 2011 roku.Hamza Bin Laden, który ma około 30 lat, został oficjalnie uznany przez USA za światowego terrorystę 2 lata temu. Departament stanu USA twierdzi, że poślubił córkę Mohammeda Atty, który porwał jeden z 4 samolotów handlowych użytych w atakach z 11 września 2001 roku i rozbił go o jedną z wież World Trade Center w Nowym Jorku.

Listy od Osamy Bin Ladena odebrane wskazywały, że przygotowywał on Hamzę, uważanego za jego ulubionego syna, aby zastąpił go jako przywódcę Al-Kaidy. Uważa się, że następnie Hamza Bin Laden spędził wiele lat z matką w Iranie, gdzie miał miejsce jego ślub. Inne raporty sugerują, że mógł mieszkać w Pakistanie, Afganistanie lub Syrii.

– Hamza Bin Laden prawdopodobnie przebywa na granicy afgańsko-pakistańskiej i przekroczy granicę Iranu, ale może być gdziekolwiek. Jest zagrożenie, że może on stać się charyzmatycznym przywódcą rewitalizowanej Al-Kaidy – mówi zastępca sekretarza ds. bezpieczeństwa dyplomatycznego Michael Evanoff.

Po zabiciu ojca Hamzy, Osamy, Al-Kaida została w znacznym stopniu przyćmiona przez jeszcze bardziej fanatycznego rywala – Islamską Grupę Państwową (IS). Jednak zachodnie dane wywiadowcze, w tym szef MI6 Alex Younger, ostrzegają, że Al-Kaida nie zniknęła i wykorzystała spokój do odbudowy i reorganizacji, planując kolejne ataki na Zachód i sprzymierzone z nim rządy na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Zostało udowodnione, a teraz obie organizacje stanowią ciągłe zagrożenie terrorystyczne.

kup artykuly platne