Tworzenie broni w drukarce SD dozwolone?

 

Sąd federalny w USA przedłużył zakaz rozpowszechniania w internecie gotowych wzorów do drukowania broni w urządzeniach 3D. Wydana wcześniej tymczasowa decyzja miała stracić ważność we wtorek, ale amerykański sędzia okręgowy Robert Lasnik orzekł, że publikowanie plików może spowodować „nieodwracalne szkody”.

Walkę mającą ułatwić dostęp do broni drukowanej w 3D od lat toczy Grupa Defense Distributed. Pierwotnie plany konstrukcyjne broni pojawiły się w internecie już 5 lat temu, ale grupa została zmuszona do ich usunięcia kilka tygodni później. Przed wprowadzeniem sądowego zakazu udostępnione pliki zostały jednak pobrane tysiące razy. W lipcu Departament Sprawiedliwości USA w zaskakującej decyzji orzekł, że dokumenty te mogą wrócić do trybu online, ponieważ nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Decyzja została uzasadniona możliwością kupienia podobnej broni w „każdym sklepie”. W efekcie publikacji orzeczenia, rząd USA pozwało jednak kilkanaście stanów.

– Decyzja o ponownym wprowadzeniu zakazu stanowi ograniczenie wolności słowa – twierdzi Cody Wilson, założyciel Defense Distributed.

Jednak przeciwnicy technologii opracowanej przez grupę twierdzą, że tworzy ona broń-widmo, czyli broń, która jest niezarejestrowana i dlatego nie można kontrolować jej obiegu. Co więcej, pliki, które na krótko udostępniono ponownie na stronie internetowej Defence Dystrybucja, obejmowały całą gamę modeli karabinów i pistoletów, w tym karabin półautomatyczny AR-15.

– Dlaczego administracja Trumpa ciężko pracuje, aby pozwolić przestępcom i terrorystom na dostęp do niezarejestrowanej broni? – pyta prokurator generalny stanu Waszyngton Bob Ferguson, który skrytykował rząd USA za wydanie wcześniejszej decyzji.

Od czasu rozpoczęcia całej akcji 5 lat temu Defense Distributed pracuje nad nowymi projektami pistoletów. Już obecnie udało jej się stworzyć urządzenie frezujące, znane jako Ghost Gunner, które może sprawić, że części zakupione online stają się w pełni sprawną bronią.

kup artykuly platne