Zbiorowy pozew przeciw nadużyciom prezydenta USA

 

Władze 16 stanów USA złożyły w Sądzie Rejonowym dla Okręgu Północnego w Kalifornii pozew przeciwko prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. To reakcja na wprowadzenie przez Biały Dom o w piątek rozporządzenia o ogłoszeniu stanu wyjątkowego, który ma umożliwić budowę muru na granicy z Meksykiem. Jak argumentują inicjatorzy, pozew ma prowadzić do anulowania stanu wyjątkowego, które traktują jako „złamanie konstytucji poprzez nadużycie uprawnień prezydenckich”.

– Pozywamy prezydenta USA Donalda Trumpa do sądu, aby zablokować jego nadużycie władzy prezydenckiej. Wzywamy prezydenta Trumpa, aby powstrzymał się od jednostronnego okradania podatników. Gabinet prezydencki to nie miejsce na teatr – napisał prokurator generalny Kalifornii Xavier Becerra z Partii Demokratycznej w oświadczeniu.Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie o ogłoszeniu stanu wyjątkowego, aby możliwe było zdobycie środków niezbędnych na budowę muru na granicy z Meksykiem bez zgody Kongresu USA. Jak podkreślił, wykorzystuje przywileje władzy wykonawczej, aby obejść decyzję działających w kompromisie Republikanów i Demokratów, co pozwoli mu wydać więcej publicznych pieniędzy na projekt, który był jego flagową obietnicą w czasie kampanii wyborczej.

Jak wynika z szacunków, budowa muru na granicy z Meksykiem ma kosztować około 5,7 mld dolarów. Kongres USA przeznaczył na niego w budżecie tylko 1,375 mld dolarów.

kup artykuly platne