Urzędnicy ostrzegają – źródłem sałata rzymska

 

Jak twierdzą przedstawiciele lokalnej służby zdrowia, z wybuchem epidemii E. coli w USA i Kanadzie została powiązana sałata rzymska. Na terenie USA zachorowały co najmniej 32 osoby, z których 13 zabrano do szpitala. W Kanadzie odnotowano już natomiast 18 przypadków choroby. Amerykańscy urzędnicy ostrzegają konsumentów, restauracje i detalistów, by wyrzucili zakupione warzywa.

Poprzednia epidemia – w której źródłem zatrucia również była sałata rzymska – doprowadziła do śmieci 5 osób i zakażenia kilkuset. Jednakże najnowsze oświadczenie Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) stwierdzają, że obie fakle zachorowań nie są powiązane.

Bakteria E. coli zwykle nie prowadzą do śmierci zarażonych osób, jednak w ciężkich przypadkach choroba może wywoływać biegunkę, wymioty, a nawet niewydolność nerek. Aby unikać infekcji warto dokładnie myć ręce po skorzystaniu z toalety, przed i po pracy z żywnością oraz po kontaktach ze zwierzętami hodowlanymi. Ponadto utrzymuj higienę w miejscach składowania warzyw i owoców, myj je przed spożyciem na surowo, przechowuj z dala od żywności gotowej do spożycia i nie krój za pomocą przyborów, które były używane do obróbki surowego mięsa. Istotne jest również dokładne gotowanie wszystkich mielonych produktów mięsnych, takich jak hamburgery czy klopsiki. Żywności dla innych nie powinni przygotowywać również chorzy przez co najmniej 48 godzin od ustąpienia objawów.

kup artykuly platne