Bezpieczny powrót do szkoły

 

Ostatnie strzelaniny w amerykańskich szkołach sprawiły, że przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą materiałów kuloodpornych nie nadążają z dostarczeniem klientom swojego nowego produktu – kuloodpornego plecaka. Jedną z firm jest izraelska Masada Armour, projektująca kamizelki, hełmy i mundury wojskowe, która stworzyła kuloodporny plecak kosztujący około 493 dolary.

Niewyróżniający się wyglądem kuloodporny plecak zaprojektowano tak, aby nadawał się do codziennego użytku – przenoszenia książek, zeszytów czy laptopa – i mógł z łatwością przekształcić się w kamizelkę kuloodporną, która według producenta może zatrzymać pocisk wystrzelony z pistoletu, a nawet AK-47. Dodatkowo dla zwiększenia skuteczności ochrony konstrukcja może zostać wzmocniona twardymi płytami z metalu lub tworzywa balistycznego.

Firma cały czas zwiększa produkcję, aby nadążyć za popytem ze strony rodziców w USA, którzy martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci w momencie rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

– W ciągu dwóch miesięcy sprzedaliśmy setki plecaków i szykujemy się do zwiększenia produkcji do 500 sztuk miesięcznie – powiedział szef agencji prasowej AFP Snir Koren.

Ze względu na swoją wagę produkt nadaje się do użytku przez starsze dzieci, jednak izraelska firma szuka możliwości opracowania kuloodpornego plecaka dla młodszych uczniów.

Obawy to wynik statystyk, z których wynika, że – w porównaniu do większości narodów – Amerykanie są znacznie bardziej narażeni na śmierć z powodu przemocy z użyciem broni. Według danych organizacji non-profit Gun Violence Archive w 2018 roku w kraju miały miejsce 238 masowe strzelaniny i 9837 wypadków śmiertelnych z użyciem broni . Ostatni takimi głośnymi przypadkami były te, gdy w lutym Nikolas Cruz zastrzelił 17 osób w Marjory Stoneman Douglas High School, a 3 miesiące później Dimitrios Pagourtzis zabił 8 uczniów i 2 nauczycieli w Santa Fe High School. Według Institute for Health Metrics and Evaluation na University of Washington, gromadzącego statystyki dotyczące zgonów na całym świecie, w USA w 2016 roku na 100 tys. osób odnotowano 3,85 zgonów spowodowanych przez broń palną, co stanowi najwyższy wskaźnik na świecie. Dla porównania: w Wielkiej Brytanii liczba ta wynosiła 0,07, w Japonii – 0,04, natomiast w Niemczech – 0,12.

Z tego względu w USA toczy się również dyskusja dotycząca uzbrojenia nauczycieli. Jak jednak stwierdziła sekretarz edukacji USA Betsy DeVos, wszelkie decyzje w tym zakresie powinny podejmować stany i lokalne okręgi.

kup artykuly platne