Ślad tatuowania w archiwach

 

Archeolodzy Uniwersytetu Waszyngtońskiego odkryli w zachodniej Ameryce Północnej najstarszy artefakt do tatuażu. Narzędzie zostało wykonane około 2000 lat temu przez ludzi z plemienia Pueblo w południowo-wschodnim Utah. Odkrycia wielkości długopisu dokonał Andrew Gillreath-Brown, kandydat na doktora antropologii, podczas inwentaryzacji materiałów archeologicznych, które były przechowywane w magazynie przez ponad 40 lat. Dzięki temu stał się głównym autorem artykułu na temat narzędzia do tatuażu, opublikowanego w czasopiśmie Journal of Archaeological Science.

Tatuowanie jest sztuką i środkiem ekspresji powszechnym dla wielu rdzennych kultur na całym świecie. Jednak niewiele wiadomo, kiedy i dlaczego rozpoczęła się ta praktyka. Odkrycie dokonane w archiwach jest starsze o ponad 100 lat niż najwcześniejsze ślady tatuowania i daje naukowcom rzadki wgląd w życie prehistorycznego ludu, którego zwyczaje i kultura zostały w dużej mierze zapomniane.

– Tatuowanie przez prehistorycznych ludzi na południowym zachodzie nie jest dobrze opisane, ponieważ nigdy nie było żadnych bezpośrednich dowodów, aby je potwierdzić. To narzędzie do tatuażu dostarcza nam informacji o przeszłości kultury południowo-zachodniej, której wcześniej nie znaliśmy – powiedział Gillreath-Brown.

Uprzednio znalezione, wiązane i kute narzędzia do tatuowania na kręgosłupie kaktusów z Arizony i Nowego Meksyku były najlepszymi przykładami archeologicznymi wczesnych narzędzi do tatuażu z południowego zachodu. Najwcześniejsze z nich zostały datowane na okres między 1100 a 1280 rokiem przed naszą erą. Kiedy więc Gillreath-Brown natknął się na bardzo podobne narzędzie o 1000 lat starsze, wiedział, że znalazł coś wyjątkowego.

– Kiedy po raz pierwszy wyciągnąłem to narzędzie z pudła muzealnego i zdałem sobie sprawę z tego, co to mogło być, bardzo się podekscytowałem. Narzędzie składa się z drewnianej sakiewki z sumakiem, który na końcu łączy się z rozszczepionymi liśćmi juki i trzyma dwa równoległe kolce kaktusa. Barwienie pozostałości po pigmentach tatuażu na końcówce było tym, co natychmiast wzbudziło moje zainteresowanie jako narzędzie tatuażu – relacjonuje Gillreath-Brown, który sam nosi tatuaż z wzorem wielkiej tulei z muszli żółwia, mastodonta, wody i lasu.

Zachęcony przez przyjaciela i współautora badania Aarona Deter-Wolfa Gillreath-Brown przeanalizował wskazówki za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, fluorescencji rentgenowskiej i dyspersyjnej wiązki promieniowania, a następnie wykonał kilka testowych tatuaży używając repliki na skórze świni. Dostrzegł krystaliczną strukturę pigmentu i ustalił, że zawiera on węgiel, wspólny element malowania ciała i tatuowania.

Źródło: Journal of Archaeological Science, DOI: 10.1016/j.jasrep.2019.02.015

kup artykuly platne