21 osób ukaranych cofnięciem wiz

 

Zgodnie oświadczeniem szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo, USA zidentyfikowały 21 Saudyjczyków, którzy są podejrzani o zabójstwo Chaszodżdżiego. Są wśród nich pracownicy saudyjskiego wywiadu, dworu królewskiego, resortu spraw zagranicznych i innych ministerstw. Osoby, które zdaniem służb USA były zamieszane w sprawę dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, zostały ukarane cofnięciem wiz wjazdowych w charakterze pierwszych restrykcji.

– Podjęliśmy wobec nich stosowne działania, w tym unieważniliśmy ich wizy. To nie będą jednak ostatnie restrykcje – oświadczył Mike Pompeo.

Jak powiedział wcześniej prezydent USA Donald Trump, dalsze możliwe sankcje wobec Arabii Saudyjskiej będą konsultowane z kongresmenami Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej. Potępił również oficjalne stanowisko saudyjskie, które zaprzecza, że Dżamal Chaszodżdżi zginął w placówce Arabii Saudyjskiej w Stambule podczas bójki.

– Już na samym początku był to bardzo zły pomysł, który następnie był źle realizowany. Była to jedna z najgorszych w historii operacji tuszowania. To nie powinno było się zdarzyć – ocenił prezydent USA Donald Trump.

kup artykuly platne