Transport czeka rewolucja?

 

Grupa 26 miejskich, biznesowych i regionalnych liderów, reprezentujących 122 mln ludzi na całym świecie, wykorzystała szczyt w San Francisco poświęconym zmianom klimatu – Global Climate Action, by wezwać producentów samochodów do wymiany silników spalinowych i zmiany samochodów, ciężarówek i innych pojazdów na elektryczne. W efekcie 12 miast, w tym Santa Monica, Tokio i Greater Manchester, zobowiązało się do wdrożenia autobusów o zerowej emisji od 2025 roku.

– To przesłanie dla firm samochodowych o końcu silnika spalinowego. Kiedy widzisz miasta podejmujące tego typu zobowiązania, tworzy się nowa norma na rynku. Transport jest nieco opóźniony na linii transformacji energetycznej, ale tak naprawdę widzimy teraz, jak się zmienia – powiedziała Helen Clarkson, dyrektor generalny Climate Group, która zainicjowała wezwanie związane z pojazdami o zerowej emisji spalin.

Elektryfikacja transportu jest szczególnie trudna w USA, gdzie jest on obecnie największym źródłem gazów cieplarnianych, a kierowcy przy niskich cenach paliwa zdecydowali się na większe samochody. Administracja Trumpa jest również w trakcie osłabiania standardów efektywności paliwowej, które mogłyby skłonić producentów samochodów do rozszerzenia floty pojazdów elektrycznych. Jednak na szczycie klimatycznym burmistrzowie amerykańskich miast zobowiązali się pomóc USA nadrobić zaległości w stosunku do Indii, Chin czy Holandii, które na pewnym etapie zobowiązały się do wycofywania samochodów zanieczyszczających powietrze.

– Rewolucja w transporcie właśnie ma miejsce. Potrzebujemy więcej samochodów o zerowej emisji – ocenił burmistrz Los Angeles Eric Garcetti, który był jednym z 35 burmistrzów kalifornijskich miast optujących, by zażądać autobusów o zerowej emisji do 2040 roku.

W ubiegłym roku w USA sprzedano prawie 200 tys. pojazdów elektrycznych, chociaż sprzedaż wielu innych krajach spadła. Analitycy winą za to obarczają duże firmy samochodowe, przywiązanie kulturowe do dużych samochodów i niepokój o zasięg jazdy.

– Dzięki rozsądnemu politycznemu przywództwu wszystko może zmieniać się znacznie szybciej niż ludzie myślą. Transport przez długi czas był traktowany po macoszemu, ponieważ wszyscy koncentrowali się na elektryczności. Obecnie widzimy, że samochody elektryczne stają się konkurencyjne cenowo ze względu na ulepszenia w technologii akumulatorowej – komentował dyrektor wykonawczy Programu Środowiskowego ONZ Erik Solheim.

Źródło: CNN

kup artykuly platne